x

پرسش و پاسخ

من و همسرم به تازگی ازدواج کرده ایم و هیچ کدام نشانه‌ای از بیماری مقاربتی نداریم.آیا باز هم پیشنهاد می‌‌کنید که تست سالیانه انجام بدهیم؟
انجام تست هاي اوليه قبل از ازدواج بسيار مفيد است ولي تكراراين تست ها بستگي به شرايط تغيير ميكند.به عنوان مثال افرادي كه تماس هاي جنسي پر خطر دارند لازم است كه تست هاي لازم را انجام دهند

نامزدم مبتلا به هرپیس است. اگر من با این فرد ازدواج کنم قطعاً به هرپیس مبتلا خواهم شد؟
هرپس بيماري است كه اگر شخصي به اين بيماري مبتلا شود تا پايان عمر به صورت غير فعال در بدن باقي ميماند ودر مواردي كه ضعف در سيستم ايمني وجود دارد مجدداً فعال شده وباعث ابتلا فرد به هرپس ميشود.اگر نامزد شما مبتلا به هرپس است ،لازم است در مواردي كه ويروس فعال ميشود از انجام رابطه جنسي اجتناب كنيد تا به بيماري مبتلا نشويد .در صورت مبتلا شدن به اين بيماري نگران نباشيد چون اين بيماري كشنده نيست ودر مدت فعال شدن ويروس هم با درمان هاي دارويي قابل كنترل است.

آیا هرپیس قابل درمان است؟

من و همسرم به دلیل ابتلا به بیماری مقاربتی همیشه از کاندوم استفاده می‌‌کنیم و الان قصد بارداری داریم، چه کار باید بکنیم؟
بسياري از بيماري هاي مقاربتي قابل كنترل ودرمان هستند.پاسخ سوال شما بستگي به نوع بيماري شما دارد.براي دريافت پاسخ بهتر لازم است با پزشك خود مشورت كنيد

من دائماً به عفونت ادرار مبتلا می‌‌شوم، آیا این عفونت‌ها بیماری مقاربتی محسوب می‌‌شوند؟
عفونت ادراري ممكن است مجاري ادراري ،مثانه وكليه ها رادر گير كند ولي جزو بيماريهاي مقاربتي طبقه بندي نميشود

من در خوابگاه زندگی‌ می‌‌کنم و نگران هستم که از توالت عمومی بیماری مقاربتی بگیرم. لطفا راهنمائی‌ام کنیم که چطور عوامل انتقال را در محیطی‌ که زندگی‌ می‌‌کنم کاهش دهم.
معمولاً بيماريهاي مقاربتي از راه تماس با توالت هاي عمومي انتقال پيدا نميكندولي چون در مواردي مثل هپاتيت وايدز امكان ابتلا از طريق خون الوده يا ترشحات الوده به ويروس وجود دارد،لازم است بهداشت را رعايت كنيد وحتماً پس از استفاده از توالت عمومي دست ها را بشوييدو هنگامي كه زخم باز روي بدنتان وجود دارد بيشتر مراقب باشيد

دوست من که مبتلا به هرپیس است دائم به استخر عمومی می‌‌رود و همیشه اصرار دارد که من هم همراهی ‌اش کنم و من نگرانم که از طریق استخر یا جکوزی بیماری ‌اش به من منتقل بشود. آیا کلر آب، میکروب را از بین می‌‌برد؟
اگر دوست شما در مرحله فعال بيماري كه ضايعات تاولي روي پوست وجود دارد قصد امدن به استخر را دارد،لازم است به او تذكر دهيد كه از امدن به استخر اجتناب كند.اگر چه اين ويروس حساس است و محيط زياد زنده نمي ماندو به مواد ضد عفوني كننده مانند كلر نيز حساس است ولي تماس با سطحي كه ضايعات فرد مبتلا با ان تماس داشته،استفاده از حوله ،دمپايي و ساي وسايل شخصي وراه رفتن بدون دمپايي در كنار استخر ميتواند باعث ابتلا به هرپس شود

من همیشه فکر می‌‌کردم که مادر و پدر من هر دو بسیار وفادارند اما سال گذشته مادرم به سرطان دانه رحم مبتلا شّد و از دنیا رفت و من الان بسیار عصبانی‌ هستم چون فکر می‌‌کنم حتماً پدرم خیانت کرده و باعث بیماری مادرم بوده. لطفا اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری به من بدهید.
اگر چه عفونت باويروس HPV كه شايع ترين راه انتقال ان از طريق تماس جنسي است شايع ترين علت زمينه ساز سرطان دهانه رحم است،عوامل خطر زاي ديگري از جمله سن پايين در هنگام مقاربت،زايمان هاي متعدد،سن پايين در اولين بارداري وشرايط اقتصادي و اجتماعي نا مناسب ميتوانند امكان ابتلا به اين نوع سرطان را افزايش دهند.

مدتی‌ است بعد از نزدیکی‌ دچار تورم در اطراف واژن می‌‌شوم و دفع ادرار دردناک دارم، آیا این نشانه بیماری مقاربتی است؟
تورم اطراف واژن ودفع ادرار دردناك ميتواند نشانه بيماري مقاربتي يا ساير عفونت هاي واژينال باشد.براي تشخيص قطعي بهتر است به پزشك مراجعه كنيد تا با انجام معاينه واز مايشهاي لازم به شما كمك كند.

حدود یک ماه پیش در ناحیه تناسلی‌ زخم هایی مثل زگیل داشتم که خیلی‌ دردناک بود اما بعد از دو هفته از بین رفت. آیا باید نگران باشم یا خوب شده ام؟
شما احتمالاً مبتلا به زگيل تناسلي شدهايد.براي تاييد اين مطلب پزشك ميتواند با مشاهده ضايعات يا انجام تست هاي لا زم به تشخيص برسد. ازمايشات مداوم پاپ اسمير هم براي تشخيص زود رس سرطان دهانه رحم پيشنهاد ميشود.

آیا از بین بردن موهای زائد ناحیه‌‌ تناسلی‌ برای از بین بردن شپش ناحیه تناسلی‌ کافی‌ است؟ آیا باید موهای سرم را نیز بتراشم؟ درمان بهتری وجود دارد؟
تراشيدن وكوتاه كردن موهاي ناحيه تناسلي به درمان كمك ميكندولي اسفاده از درمان دارويي لازم است. شپش ناحيه تناسلي ممكن است پاها وناحي اطراف را در گير كندولي سر را مبتلا نمي كند.

چند وقت پیش علائم عفونت ادرار داشتم مثل سوزش، دفع ادرار دردناک و درد زیر شکم، به درمانگاه مراجعه کردم و یک دوره آنتی بیوتیک برایم تجویز شد اما علائم را هنوز دارم. آیا مبتلا به بیماری مقاربتی شده ام؟
وجود علايم پس از درمان عفونت ادراري ممكن است به علت استفاده از انتي بيوتيك نامناسب باشد،بهتر است مجدداًازمايش و كشت ادرار را تكرار كنيد تا از درمان خود اطمينان حاصل كنيد. اگر ازمايشات سالم باشد پزشك شما اقدامات تشخيصي لازم را براي رد كردن بيماريهاي مقاربتي انجام دهد.

به تازگی زخم هایی در ناحیه تناسلی‌‌ام به وجود آمده اما نمی‌‌توانم به پزشک زنان مراجعه کنم چون باکره هستم، لطفا کمکم کنید.
براي تشخيص قطعي بايد به پزشك مراجعه كنيد تا با مشاهده ضايعات شما درمان لازم را انجام دهد. براي تشخيص قطعي نياز به معاينه واژينال نيست،پزشك ميتواند با مشاهده يا نمونه برداري از ضايعات شما به تشخيص برسد.

حدود ۱ سال و نیم پیش ازدواج کردم و برای دومین بار به پزشک زنان مراجعه کردم، بار اول همه چیز خوب بود این بار فهمیدم که اچ‌ پی‌ وی گرفته ام. آیا این به این معنی‌ است که شوهرم به من وفادار نیست؟
شايع ترين راه انتقال ويروساچ پی وی تماس مستقيم پوستي وارتباط جنسي است ولي گاهي اوقات ممكن است تماس غير مستقيم با سطح الوده به ويروس نيز باعث ابتلا شود. البته اين ويروس انواع مختلف دارد كه برخي از انها مربوط به ناحيه تناسلي بوده برخي ديگر باعث ايجاد زگيل در ساير نواحي بدن ميشوند.

من حدود ۵ سال پیش ازدواج کردم و هیچ مشکل جسمی‌ نداشتم اما به تازگی دچار مشکل نزدیکی‌ دردناک شده ام. شوهرم فکر می‌‌کند که به او بی‌ علاقه شده‌ام و این درد‌ها خیالی است. آیا امکان دارد این درد‌ها ناشی‌ از یک بیماری مقاربتی باشد؟
درد در هنگام نزديكي علت هاي مختلفي داردكه ابتلا به بيماري هاي مقاربتي يكي از انهاست. براي اينكه علت اصلي را پيدا كنيد بهتر است به پزشك مراجعه كنيد.

من فعالیت جنسی‌ دارم و خجالت می‌‌کشم این موضوع را با پزشک در میان بگذارم، چه راهی‌ وجود دارد که برای بیماری مقاربتی تست بدهم؟
بهتر است خجالت را كنار بگذاريد واين موضوع را حتماً با پزشك خود در ميان بگذاريد. بيشتر بيماري هاي مقاربتي در هنگام ابتلا پر سر وصدا وعلامت دار هستندولي معاينه فيزيكي وانجام ازمايشات تشخيص قطعي را مسجل ميكند.

من همیشه از کاندوم استفاده کرده‌ام و خواهم کرد آیا باز هم امکان ابتلا به بیماری مقاربتی وجود دارد؟
اگر چه كاندوم در مورد برخي بيماري ها مثل زگيل تناسلي وتبخال اثر محافظتي كاملي نداردولي به نظر ميرسد در حال حاضر بهترين روش پيشگيري از بيماري هاي مقاربتي باشد.